آيا مي دانيد چگونه يک کودک خوش بين تربيت کنيم؟ مهم تر از همه، کودکاني که نيمه پرليوان را مي بينند بهتر مي توانند در برابر چالش هاي زندگي مقابله کنند و شادتر باشند. در ادامه شش نکتهوجود دارد که به شما کمک مي کندبا ديدگاهي آفتابي به زندگي بنگريد.

دلايل زيادي در ترغيب خوش بيني در کودکان ما وجود دارد از جمله آنها مي توان به اثرات بادوام مثبت بر بهزيستي رواني و جسمي آنها اشاره کرد (آيا مي دانستيد که خوش بين ها به احتمال زياد بيش از صد سال عمر مي کنند؟) اما چطور به سوي پرورش کودک خوش بين برويم؟ شش نکته زير براي تازه واردها پياده کنيد و نظاره گر اثرات مثبت آن در بقيه اعضاي خانواده خود باشيد.

کمتر شکايت کنيد

افسانه اغلب داد و بيداد مي کند طوري که با فرياد پسران 2 و 4 ساله اش را از زير باران با مراقب کودک سوار ماشين مي کند و مي برد. او ممکن است بگويد”ما هرگز نمي خواستيم به آنجا برويم” يا”ما هميشه دير مياييم.

“گرچه تمرکز بر افکار و احساسات مثبت نوعي بدبيني کلاسيک است. هر چه بيشتر براي مسائل مالي آه و ناله کنيد يا روز کاري را سخت تر کنيد بيشتر احتمال دارد فرزندان شما نيز همان ها را ياد بگيرند. در واقع، درمورد چيز هايي صحبت کنيد که موفق بوده اند (من امروز در محل کارم يک پروژه بزرگ را تمام کردم) يا”من امروز در اداره پست به بهترين شکل برخورد کردم”. مهناز بعد ازشام با دوقلوهاي نُه ساله اش “گل ها و تيغه ها”بازي مي کند؛ که در آن هر يک از اعضاي خانواده مي توانند به بهترين و بدترين شکل ممکن حوادث اتفاق افتاده براي خود در طي روز را بازگو کنند. به جاي گله کردن از ناراحتي هابايد هدف تمرکز بر مثبت ها باشد. رسيدن به فينال بازي بخش دلخواه مهناز است. او مي گويد”همه ما در کاشتن يک نهال اميد براي فردا سهيم هستيم”

انتظارات بالا داشته باشيد

زيبا حتي قبل از شروع پيش دبستاني پسرهايش براي يادآوري به آنها فهرستي از کارهايي براي انجام دادن از قبيمان خواب، لباس پوشيدن، مسواک زدن و مرتب کردن اتاق را در بالاي کليد برق اتاق آنها چسباند. مادري مي گويد به آنها اجازه پايين آمدن براي خوردن صبحانه را نمي دهم تا وقتي که همه کارها را انجام دهند. در حالي که بيکر اساساً براي کاهش بارکاري خودش از قبل برنامه ريزي مي کرد خيلي زود متوجه شد که پسرانشاز اين برنامه روتين نيز سود مي برند. او مي گويد آنها هيجان زده همه پله ها را پايين آمدند و گفتند مادر تختخواب خود را خيلي خوب مرتب کرديم. بيا ببين. آنها “احساس غرور زيادي داشتند”.

کودکان نگرش”خواستن توانستن است” خوش بينانه اي ايجاد نمي کنند تا زماني که آنها فرصتي براي اثبات ارزش خود بداشته باشند. دکترتامر چانسکي روانشناس کودک و نويسنده کتاب کودک گويد واگذار کردن کارهاي نيمه تمام به کودکان براي کامل کردن موحب ايجاد احساس شايستگي در آنها مي شود. اين کارها بايد متناسب با سن کودک باشند از آنجايي که سرآغاز موفقيت در کودکان مي شود. کودک دوساله مي تواند اسباب بازي ها را جمع کند؛ کودک سه ساله لباس هاي کثيف را درون سبد بيندازد، کودک چهار ساله بشقاب ها را با خود تا ظرفشويي حمل کند، کودک پنج ساله سطل زباله را خالي کند و کودک شش ساله توانايي مرتب کردن لباس هاي شسته شده را دارد.

ريسک پذيري معقول را ترغيب کنيد

براي همه ما سخت است که از فرزندان خود در برابر آسيب هامحافظت کنيم. سقوط ميله هاي ميمون ها جلوي دوستان يا پيوستن به ليگ هاکي روي يخ آن هم وقتي که شما اسکيت سواري بلد نيستيد موجب احساس شرمندگي مي شود پس کاملاً طبيعي است که بخواهيم از فرزندان خود در اين گونه موقعيت ها حمايت کنيم. اما او را از انجام اين کارها بر حذر داريد زيرا ممکن است به اندازه ديگر کودکان ماهر نباشد لذا اعتماد به نفس او از بين مي رود و کم کم بدبيني در او نمايان مي شود.دکتر ميشل تامپسون مشاور و نويسنده به والدين تأکيد مي کند؛ شما به راحتي با تسلط و کنترل گريمسبببي اعتمادي کودک مي شويد. به کودک پيش دبستاني خود اجازه دهيد تا به تنهايي در حياط پشتي بازي کند يا بدون همراهي شما مانند يک اسکورت به گردش ميداني درسي برود. با گذشت زمان کارهاي پرخطر بزرگتري مانند صخره نوردي جشنواره اي يارفتن به اردوهاي تابستاني دور از خانهرا متقبل مي شوند. دکتر تامسون مي گويد شما که نمي خواهيد کودک خود را از امتحان کردن حوادث جديد بترسانيد. شما دوست داريد او به خانه برگردد و بگويد “مامان، از پسش براومدم!”

منبع :شش نکته براي تربيت کودک خوش بين-تربيت کودک

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دیوار یادگاری های یک عاشقانه فروش فالوور و ممبر شوک سایبر گایز آندیالند | دایرکتوری مشاغل و کسب و کار legalapply من و خودم و اینجانب و تنهاییم... همه چی موجوده خاطرات یک فیلم بین درمان بیماری ها